
MBQuart 6.5" Premium 2-Way Coaxial Speakers
The PK1-116 is a 6.5" Premium 2-way coaxial speaker with a 1" Magnesium WideSphere tweeter and pop-aerated paper / mica cone. PA66 composite frame with 30% glass fibre and a tunable waveguide deliver smoother off-axis response than typical coax speakers in this class.
Key Features
- 1" Magnesium WideSphere tweeter with tunable waveguide
- Aerospace-grade PA66 composite frame with 30% glass fibre
- Pop-aerated paper cone with mica blend
- Integrated 2-way crossover, 6 dB/octave
- Stainless steel push-insert connectors for corrosion resistance
- Removable phase lens for soundstage tuning
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Speaker Size | 6.5 inches |
| Configuration | 2-Way Coaxial |
| RMS Power Handling | 55 W each / 110 W system |
| Peak Power Handling | 110 W each / 220 W system |
| Impedance | 4 ohms |
| Sensitivity | 88.5 dB |
| Frequency Response | 55 Hz – 22 kHz |
| Crossover Slope | 6 dB / Octave |
| Mounting Cutout | 5.59 inches |
| Outside Diameter | 6.57 inches |
| Speaker Height | 3.32 inches |
| Grills | Included |
| Colour | Black |
| Warranty | 2 Years |
The PK1-116 is a 6.5" Premium 2-way coaxial speaker with a 1" Magnesium WideSphere tweeter and pop-aerated paper / mica cone. PA66 composite frame with 30% glass fibre and a tunable waveguide deliver smoother off-axis response than typical coax speakers in this class.
Key Features
- 1" Magnesium WideSphere tweeter with tunable waveguide
- Aerospace-grade PA66 composite frame with 30% glass fibre
- Pop-aerated paper cone with mica blend
- Integrated 2-way crossover, 6 dB/octave
- Stainless steel push-insert connectors for corrosion resistance
- Removable phase lens for soundstage tuning
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Speaker Size | 6.5 inches |
| Configuration | 2-Way Coaxial |
| RMS Power Handling | 55 W each / 110 W system |
| Peak Power Handling | 110 W each / 220 W system |
| Impedance | 4 ohms |
| Sensitivity | 88.5 dB |
| Frequency Response | 55 Hz – 22 kHz |
| Crossover Slope | 6 dB / Octave |
| Mounting Cutout | 5.59 inches |
| Outside Diameter | 6.57 inches |
| Speaker Height | 3.32 inches |
| Grills | Included |
| Colour | Black |
| Warranty | 2 Years |
Original: $160.79
-65%$160.79
$56.28Description
The PK1-116 is a 6.5" Premium 2-way coaxial speaker with a 1" Magnesium WideSphere tweeter and pop-aerated paper / mica cone. PA66 composite frame with 30% glass fibre and a tunable waveguide deliver smoother off-axis response than typical coax speakers in this class.
Key Features
- 1" Magnesium WideSphere tweeter with tunable waveguide
- Aerospace-grade PA66 composite frame with 30% glass fibre
- Pop-aerated paper cone with mica blend
- Integrated 2-way crossover, 6 dB/octave
- Stainless steel push-insert connectors for corrosion resistance
- Removable phase lens for soundstage tuning
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Speaker Size | 6.5 inches |
| Configuration | 2-Way Coaxial |
| RMS Power Handling | 55 W each / 110 W system |
| Peak Power Handling | 110 W each / 220 W system |
| Impedance | 4 ohms |
| Sensitivity | 88.5 dB |
| Frequency Response | 55 Hz – 22 kHz |
| Crossover Slope | 6 dB / Octave |
| Mounting Cutout | 5.59 inches |
| Outside Diameter | 6.57 inches |
| Speaker Height | 3.32 inches |
| Grills | Included |
| Colour | Black |
| Warranty | 2 Years |























