
MBQuart 6.5" Discus Component 2-Way Speaker (DS2-216)
The MBQuart Discus DS2-216 is a 6.5" component speaker system pairing aluminium inverted dome tweeters with thermal-formed polypropylene mid drivers and external passive crossovers. Built for installs that want proper tweeter placement and cleaner stage width than a coaxial can manage.
Key Features
- Aluminium inverted dome tweeters for accurate high-frequency response
- Lightweight polypropylene cones for fast midrange transient response
- External passive Cauer-topology crossover networks
- Pure copper voice coil with Kapton former for heat dissipation
- Heavy gauge steel frames with ferrite magnet motors
- Butyl rubber surrounds with high-temperature adhesive bond
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Speaker Size | 6.5 inches |
| Configuration | 2-Way Component |
| RMS Power Handling | 70 watts |
| Peak Power Handling | 140 watts |
| Impedance | 4 ohms |
| Sensitivity | 88 dB |
| Frequency Response | 55Hz – 20kHz |
| Crossover Slope | 12 dB / Octave |
| Mounting Cutout | 5.59 inches |
| Outside Diameter | 6.5 inches |
| Mounting Depth | 2.12 inches |
| Connector Type | Spade connectors or solder; tinsel leads |
| Colour | Black |
| Warranty | 2 Years |
The MBQuart Discus DS2-216 is a 6.5" component speaker system pairing aluminium inverted dome tweeters with thermal-formed polypropylene mid drivers and external passive crossovers. Built for installs that want proper tweeter placement and cleaner stage width than a coaxial can manage.
Key Features
- Aluminium inverted dome tweeters for accurate high-frequency response
- Lightweight polypropylene cones for fast midrange transient response
- External passive Cauer-topology crossover networks
- Pure copper voice coil with Kapton former for heat dissipation
- Heavy gauge steel frames with ferrite magnet motors
- Butyl rubber surrounds with high-temperature adhesive bond
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Speaker Size | 6.5 inches |
| Configuration | 2-Way Component |
| RMS Power Handling | 70 watts |
| Peak Power Handling | 140 watts |
| Impedance | 4 ohms |
| Sensitivity | 88 dB |
| Frequency Response | 55Hz – 20kHz |
| Crossover Slope | 12 dB / Octave |
| Mounting Cutout | 5.59 inches |
| Outside Diameter | 6.5 inches |
| Mounting Depth | 2.12 inches |
| Connector Type | Spade connectors or solder; tinsel leads |
| Colour | Black |
| Warranty | 2 Years |
Original: $123.13
-65%$123.13
$43.10Description
The MBQuart Discus DS2-216 is a 6.5" component speaker system pairing aluminium inverted dome tweeters with thermal-formed polypropylene mid drivers and external passive crossovers. Built for installs that want proper tweeter placement and cleaner stage width than a coaxial can manage.
Key Features
- Aluminium inverted dome tweeters for accurate high-frequency response
- Lightweight polypropylene cones for fast midrange transient response
- External passive Cauer-topology crossover networks
- Pure copper voice coil with Kapton former for heat dissipation
- Heavy gauge steel frames with ferrite magnet motors
- Butyl rubber surrounds with high-temperature adhesive bond
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Speaker Size | 6.5 inches |
| Configuration | 2-Way Component |
| RMS Power Handling | 70 watts |
| Peak Power Handling | 140 watts |
| Impedance | 4 ohms |
| Sensitivity | 88 dB |
| Frequency Response | 55Hz – 20kHz |
| Crossover Slope | 12 dB / Octave |
| Mounting Cutout | 5.59 inches |
| Outside Diameter | 6.5 inches |
| Mounting Depth | 2.12 inches |
| Connector Type | Spade connectors or solder; tinsel leads |
| Colour | Black |
| Warranty | 2 Years |





















