
MBQuart 8" x 10" Toyota Front Component Speaker Kit
Two 8x10" component speakers built as a direct front-door upgrade for late-model Toyota and Lexus vehicles. OEM-style frame, 1" titanium dome tweeters and a 12 dB external crossover network - installs into the factory location without cutting.
Key Features
- Drop-in OEM-style frame for plug-and-play install
- 1" titanium dome tweeters with WideSphere technology
- Lightweight fibre cone with Y35 iron ferrite magnet
- 12 dB external crossover network (12 dB midrange / 6 dB tweeter)
- 160 W peak / 80 W RMS per pair
- 2 years warranty
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Speaker Size | 8 x 10 inches |
| Configuration | 2-Way Component |
| Tweeter | 1" titanium dome |
| RMS Power Handling | 80 watts |
| Peak Power Handling | 160 watts |
| Impedance | 4 ohms |
| Sensitivity | 89 dB |
| Frequency Response | 50 Hz – 20 kHz |
| Crossover | 12 dB external network |
| Mounting Depth | 2.44 inches |
| Cone Material | Fibre with Y35 magnet |
| Installation | Plug-and-play, OEM-style |
| Colour | Black |
| Warranty | 2 Years |
Compatibility & Fitment
- Toyota Tacoma (2015–2023)
- Toyota 4Runner (2010–2023)
- Toyota Camry (2006–2023)
- Toyota Corolla (2013–2023) and Corolla Hatch (2018+)
- Toyota Highlander (2008–2023)
- Toyota Kluger (2014+)
- Toyota Hilux (2005+)
- Toyota Prado 150
- Toyota LandCruiser 105 Series
- Toyota LandCruiser 200 Series (2012–2015)
- Toyota LandCruiser 300 Series (2021+)
- Note: Minor modifications may be required on some vehicles
Two 8x10" component speakers built as a direct front-door upgrade for late-model Toyota and Lexus vehicles. OEM-style frame, 1" titanium dome tweeters and a 12 dB external crossover network - installs into the factory location without cutting.
Key Features
- Drop-in OEM-style frame for plug-and-play install
- 1" titanium dome tweeters with WideSphere technology
- Lightweight fibre cone with Y35 iron ferrite magnet
- 12 dB external crossover network (12 dB midrange / 6 dB tweeter)
- 160 W peak / 80 W RMS per pair
- 2 years warranty
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Speaker Size | 8 x 10 inches |
| Configuration | 2-Way Component |
| Tweeter | 1" titanium dome |
| RMS Power Handling | 80 watts |
| Peak Power Handling | 160 watts |
| Impedance | 4 ohms |
| Sensitivity | 89 dB |
| Frequency Response | 50 Hz – 20 kHz |
| Crossover | 12 dB external network |
| Mounting Depth | 2.44 inches |
| Cone Material | Fibre with Y35 magnet |
| Installation | Plug-and-play, OEM-style |
| Colour | Black |
| Warranty | 2 Years |
Compatibility & Fitment
- Toyota Tacoma (2015–2023)
- Toyota 4Runner (2010–2023)
- Toyota Camry (2006–2023)
- Toyota Corolla (2013–2023) and Corolla Hatch (2018+)
- Toyota Highlander (2008–2023)
- Toyota Kluger (2014+)
- Toyota Hilux (2005+)
- Toyota Prado 150
- Toyota LandCruiser 105 Series
- Toyota LandCruiser 200 Series (2012–2015)
- Toyota LandCruiser 300 Series (2021+)
- Note: Minor modifications may be required on some vehicles
Original: $149.93
-65%$149.93
$52.48Description
Two 8x10" component speakers built as a direct front-door upgrade for late-model Toyota and Lexus vehicles. OEM-style frame, 1" titanium dome tweeters and a 12 dB external crossover network - installs into the factory location without cutting.
Key Features
- Drop-in OEM-style frame for plug-and-play install
- 1" titanium dome tweeters with WideSphere technology
- Lightweight fibre cone with Y35 iron ferrite magnet
- 12 dB external crossover network (12 dB midrange / 6 dB tweeter)
- 160 W peak / 80 W RMS per pair
- 2 years warranty
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Speaker Size | 8 x 10 inches |
| Configuration | 2-Way Component |
| Tweeter | 1" titanium dome |
| RMS Power Handling | 80 watts |
| Peak Power Handling | 160 watts |
| Impedance | 4 ohms |
| Sensitivity | 89 dB |
| Frequency Response | 50 Hz – 20 kHz |
| Crossover | 12 dB external network |
| Mounting Depth | 2.44 inches |
| Cone Material | Fibre with Y35 magnet |
| Installation | Plug-and-play, OEM-style |
| Colour | Black |
| Warranty | 2 Years |
Compatibility & Fitment
- Toyota Tacoma (2015–2023)
- Toyota 4Runner (2010–2023)
- Toyota Camry (2006–2023)
- Toyota Corolla (2013–2023) and Corolla Hatch (2018+)
- Toyota Highlander (2008–2023)
- Toyota Kluger (2014+)
- Toyota Hilux (2005+)
- Toyota Prado 150
- Toyota LandCruiser 105 Series
- Toyota LandCruiser 200 Series (2012–2015)
- Toyota LandCruiser 300 Series (2021+)
- Note: Minor modifications may be required on some vehicles























