
MBQuart 7" Toyota Rear Coaxial Speaker Kit
Two 7" coaxial speakers engineered as a direct rear-speaker upgrade for Toyota and Lexus vehicles. OEM-style frame, 1" titanium dome tweeters and a 12 dB external crossover network - plug-and-play with the factory harness.
Key Features
- OEM-style frame for direct factory speaker replacement
- 1" titanium dome tweeters with WideSphere technology
- Lightweight fibre cone with Y35 iron ferrite magnet
- 12 dB external crossover network (12 dB midrange / 6 dB tweeter)
- Plug-and-play with factory speaker harness
- 2 years warranty
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Speaker Size | 7 inches |
| Configuration | 2-Way Coaxial |
| Tweeter | 1" titanium dome, WideSphere |
| RMS Power Handling | 75 watts |
| Peak Power Handling | 150 watts |
| Impedance | 4 ohms |
| Sensitivity | 88 dB |
| Frequency Response | 50 Hz – 20 kHz |
| Cone Material | Lightweight fibre |
| Magnet | Y35 iron ferrite |
| Crossover | 12 dB external network |
| Installation | Drop-in direct replacement |
| Colour | Black |
| Warranty | 2 Years |
Compatibility & Fitment
- Toyota Camry (2006–2023)
- Toyota Corolla (2013–2023) and Corolla Hatch (2018+)
- Toyota 4Runner (2010–2023)
- Toyota Highlander (2008–2023)
- Toyota Kluger (2014+)
- Toyota Prado 150
- Toyota LandCruiser 105 Series
- Toyota LandCruiser 200 Series (2012–2015)
- Toyota LandCruiser 300 Series (2021+)
- Toyota Tacoma (2015–2023)
- Toyota Hilux (2005+)
Two 7" coaxial speakers engineered as a direct rear-speaker upgrade for Toyota and Lexus vehicles. OEM-style frame, 1" titanium dome tweeters and a 12 dB external crossover network - plug-and-play with the factory harness.
Key Features
- OEM-style frame for direct factory speaker replacement
- 1" titanium dome tweeters with WideSphere technology
- Lightweight fibre cone with Y35 iron ferrite magnet
- 12 dB external crossover network (12 dB midrange / 6 dB tweeter)
- Plug-and-play with factory speaker harness
- 2 years warranty
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Speaker Size | 7 inches |
| Configuration | 2-Way Coaxial |
| Tweeter | 1" titanium dome, WideSphere |
| RMS Power Handling | 75 watts |
| Peak Power Handling | 150 watts |
| Impedance | 4 ohms |
| Sensitivity | 88 dB |
| Frequency Response | 50 Hz – 20 kHz |
| Cone Material | Lightweight fibre |
| Magnet | Y35 iron ferrite |
| Crossover | 12 dB external network |
| Installation | Drop-in direct replacement |
| Colour | Black |
| Warranty | 2 Years |
Compatibility & Fitment
- Toyota Camry (2006–2023)
- Toyota Corolla (2013–2023) and Corolla Hatch (2018+)
- Toyota 4Runner (2010–2023)
- Toyota Highlander (2008–2023)
- Toyota Kluger (2014+)
- Toyota Prado 150
- Toyota LandCruiser 105 Series
- Toyota LandCruiser 200 Series (2012–2015)
- Toyota LandCruiser 300 Series (2021+)
- Toyota Tacoma (2015–2023)
- Toyota Hilux (2005+)
Original: $58.67
-65%$58.67
$20.53Description
Two 7" coaxial speakers engineered as a direct rear-speaker upgrade for Toyota and Lexus vehicles. OEM-style frame, 1" titanium dome tweeters and a 12 dB external crossover network - plug-and-play with the factory harness.
Key Features
- OEM-style frame for direct factory speaker replacement
- 1" titanium dome tweeters with WideSphere technology
- Lightweight fibre cone with Y35 iron ferrite magnet
- 12 dB external crossover network (12 dB midrange / 6 dB tweeter)
- Plug-and-play with factory speaker harness
- 2 years warranty
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Speaker Size | 7 inches |
| Configuration | 2-Way Coaxial |
| Tweeter | 1" titanium dome, WideSphere |
| RMS Power Handling | 75 watts |
| Peak Power Handling | 150 watts |
| Impedance | 4 ohms |
| Sensitivity | 88 dB |
| Frequency Response | 50 Hz – 20 kHz |
| Cone Material | Lightweight fibre |
| Magnet | Y35 iron ferrite |
| Crossover | 12 dB external network |
| Installation | Drop-in direct replacement |
| Colour | Black |
| Warranty | 2 Years |
Compatibility & Fitment
- Toyota Camry (2006–2023)
- Toyota Corolla (2013–2023) and Corolla Hatch (2018+)
- Toyota 4Runner (2010–2023)
- Toyota Highlander (2008–2023)
- Toyota Kluger (2014+)
- Toyota Prado 150
- Toyota LandCruiser 105 Series
- Toyota LandCruiser 200 Series (2012–2015)
- Toyota LandCruiser 300 Series (2021+)
- Toyota Tacoma (2015–2023)
- Toyota Hilux (2005+)























