
MBQuart 4x6" 2-Way Coaxial Car Speakers
4x6" 2-way coaxial speakers built for vehicles with the smaller oval factory speaker openings. Aluminium dome tweeters and butyl rubber surrounds in a heavy steel basket, rated to 250W peak.
Key Features
- 2-way coaxial design with aluminium dome tweeters
- Butyl rubber surrounds for durability
- Heavy gauge progressive-die stamped steel frame
- Ferrite magnet motor
- Flexible tinsel leads for high power applications
- Spade or solder connections
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Speaker Size | 4 x 6 inches |
| Configuration | 2-Way Coaxial |
| RMS Power Handling | 45 watts |
| Peak Power Handling | 90 watts |
| Maximum Power | 250 watts |
| Sensitivity | 88 dB |
| Frequency Response | 55Hz – 20kHz |
| Crossover Slope | 12 dB at 6 kHz |
| Mounting Cutout | 5.5 x 3.46 inches |
| Outside Diameter | 8.60 x 5.56 inches |
| Mounting Depth | 3 inches |
| Colour | Black |
| Warranty | 2 Years |
4x6" 2-way coaxial speakers built for vehicles with the smaller oval factory speaker openings. Aluminium dome tweeters and butyl rubber surrounds in a heavy steel basket, rated to 250W peak.
Key Features
- 2-way coaxial design with aluminium dome tweeters
- Butyl rubber surrounds for durability
- Heavy gauge progressive-die stamped steel frame
- Ferrite magnet motor
- Flexible tinsel leads for high power applications
- Spade or solder connections
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Speaker Size | 4 x 6 inches |
| Configuration | 2-Way Coaxial |
| RMS Power Handling | 45 watts |
| Peak Power Handling | 90 watts |
| Maximum Power | 250 watts |
| Sensitivity | 88 dB |
| Frequency Response | 55Hz – 20kHz |
| Crossover Slope | 12 dB at 6 kHz |
| Mounting Cutout | 5.5 x 3.46 inches |
| Outside Diameter | 8.60 x 5.56 inches |
| Mounting Depth | 3 inches |
| Colour | Black |
| Warranty | 2 Years |
Original: $42.73
-65%$42.73
$14.96Description
4x6" 2-way coaxial speakers built for vehicles with the smaller oval factory speaker openings. Aluminium dome tweeters and butyl rubber surrounds in a heavy steel basket, rated to 250W peak.
Key Features
- 2-way coaxial design with aluminium dome tweeters
- Butyl rubber surrounds for durability
- Heavy gauge progressive-die stamped steel frame
- Ferrite magnet motor
- Flexible tinsel leads for high power applications
- Spade or solder connections
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Speaker Size | 4 x 6 inches |
| Configuration | 2-Way Coaxial |
| RMS Power Handling | 45 watts |
| Peak Power Handling | 90 watts |
| Maximum Power | 250 watts |
| Sensitivity | 88 dB |
| Frequency Response | 55Hz – 20kHz |
| Crossover Slope | 12 dB at 6 kHz |
| Mounting Cutout | 5.5 x 3.46 inches |
| Outside Diameter | 8.60 x 5.56 inches |
| Mounting Depth | 3 inches |
| Colour | Black |
| Warranty | 2 Years |












